I. Úvod
Dominantnou technológiou výroby obalov je flexotlač, no nie všetky flexotlače sú postavené rovnako. Tri primárne architektúry -centrálny dojem (CI) , zásobník, ainline- každý ponúka odlišné výhody, obmedzenia a ideálne prípady použitia. Výber nesprávneho typu lisu vás môže uzamknúť v neefektívnych výmenách, nízkej kvalite tlače na určité substráty alebo zbytočne vysokých kapitálových nákladoch.
Táto príručka poskytuje komplexný rozpis každého typu flexolisu vrátane toho, ako fungujú, kde vynikajú a ako si vybrať ten správny pre vaše výrobné potreby.
Prečítajte si viac:Výhľad priemyslu vlnitých obalov na rok 2026

II. Tri hlavné typy flexografických lisov
Všetky flexotlačové stroje zdieľajú rovnaký základný princíp tlače - pomocou flexibilných platní, aniloxových valcov a rýchlo{1}}schnúcich atramentov -, ale zásadne sa líšia v tom, ako sú tlačové stanice usporiadané a ako sa cez ne pohybuje substrát.
| Stlačte tlačidlo Typ | Konfigurácia | Cesta substrátu | Typická rýchlosť (m/min) | Najlepšie pre |
|---|---|---|---|---|
| CI (Central Impression) | Všetky stanice okolo jedného veľkého bubna | Ovíja okolo spoločného bubna | 300–600 | Tenké fólie,-veľkoobjemové flexibilné obaly |
| Zásobník | Vertikálne naskladané jednotky | Vertikálne cestovanie | 150–250 | Viac{0}}farebné úlohy, časté zmeny, papier/kartón |
| Inline | Horizontálne usporiadané jednotky | Rovná vodorovná čiara | 200–400 | Integrovaná úprava, skladacie kartóny, vrecká |
Nižšie podrobne preskúmame každý typ.
III. Flexolis s centrálnym odtlačkom (CI).
3.1 Ako to funguje
Flexotlačiareň CI obsahuje jeden, veľký{0}}stredový odtlačovací bubon s veľkým priemerom - zvyčajne vyrobený z chrómovanej-pokovovanej ocele -, okolo ktorého sú usporiadané všetky tlačové stanice. Substrát (pavučina) obopína približne 70–80 % obvodu tohto bubna, pričom zachováva konštantné napätie a dokonalú sútlač vo všetkých farbách. Každá tlačová stanica pozostáva z aniloxového valca, doskového valca a komorového systému stierky. Pretože je substrát pevne podopretý valcom, možno s minimálnym skreslením tlačiť aj tenké, napínateľné fólie.
3.2 Kľúčové výhody
- Vynikajúca presnosť sútlače: Spoločný bubon eliminuje odchýlky medzi farbami, čím sa dosahuje sútlač medzi farbami-k{1}}farbám menším alebo rovným ±0,05 mm.
- Schopnosť vysokej{0}}rýchlosti: Lisy CI bežne bežia rýchlosťou 400 – 600 m/min., pričom niektoré modely dosahujú rýchlosť 800 m/min pre úzky-web.
- Vynikajúce pre tenké fólie: Súvislá podpora bubna zabraňuje kmitaniu pásu, vďaka čomu je CI prvou voľbou pre BOPP, PET, PE fólie pod 20 mikrónov.
- Nízky odpad pri dlhých sériách: Po spustení patrí odpad na 1 000 metrov medzi najnižšie zo všetkých typov lisov.
- Energetická účinnosť: Jeden veľký bubon sa ľahšie ovláda-než viacero malých valcov.
3.3 Obmedzenia
- Vysoká počiatočná investícia: Nový 8-farebný CI lis stojí 2 – 4,5 milióna USD, takže je pre malé konvertory nedostupný.
- Pomalšia výmena: Výmena návlekov zvyčajne trvá 15 až 30 minút, hoci moderné systémy automatických návlekov to skrátili pod 10 minút.
- Veľký pôdorys: Celá linka CI vyžaduje značný priestor na podlahe (často 20–30 metrov dlhý).
- Komplexná údržba: Centrálny bubon a servopohony vyžadujú špecializovaných technikov.
Prečítajte si viac:Váš sprievodca automatickou údržbou paletizátora: Maximalizácia spoľahlivosti a návratnosti investícií
3.4 Typické aplikácie
- Flexibilné balenie (snackové vrecká,-vrecúška, fólie na mrazené potraviny)
- Pred{0}}tlačová vložka na krabice z vlnitej lepenky
- Zmršťovacie návleky na fľaše na nápoje
- Lekárske a farmaceutické filmy
- Ťažké-papierové vrecia
Priemyselné údaje: Viac ako 80 % nových inštalácií CI lisov v rokoch 2025 – 2026 bolo určených na flexibilné obaly s priemernou šírkou 1 200 – 1 650 mm.

IV. Stohovací Flexo Lis
4.1 Ako to funguje
Stohovacie flexolisy majú dve až osem tlačových jednotiek naskladaných vertikálne v stĺpci. Každá jednotka je poháňaná nezávisle a substrát sa pohybuje vertikálne hore (alebo dole) cez stoh. Po opustení jednej jednotky pás vstupuje do ďalšej jednotky s minimálnou medziľahlou vzdialenosťou. Tento dizajn poskytuje vynikajúci prístup ku každej jednotke pre obsluhu a údržbu.
4.2 Kľúčové výhody
-
Rýchla zmena: Operátori majú priamy prístup ku každej jednotke. Zmena úlohy vrátane výmeny platní zvyčajne trvá 10 až 20 minút - oveľa rýchlejšie ako lisy CI.
-
Nižšie kapitálové náklady: Nový stohovací lis stojí 500 000 – 1,5 milióna USD, čo je zhruba o 30 – 50 % menej ako CI lis podobnej šírky.
-
Kompaktný pôdorys: Vertikálne stohovanie šetrí priestor na podlahe, ideálne pre rastliny s obmedzeným priestorom.
-
Dobré pre krátke až stredné série: Pre série 5 000 – 100 000 lineárnych metrov ponúkajú stohovacie lisy vynikajúcu návratnosť investícií vďaka nižšiemu odpadu pri nastavovaní.
-
Široká škála substrátov: Poradí si so všetkým od tenkého papiera po ťažkú lepenku (až do 600 µm) bez väčších úprav.
4.3 Obmedzenia
-
Nižšia kvalita tlače ako CI: Bez spoločného tlačového valca sa môže napätie medzi jednotkami líšiť, čo vedie k chybám registrácie ±0,15 – 0,25 mm -, ktoré sú prijateľné pre mnohé aplikácie, ale nie pre grafiku vyššej kategórie.
-
Problémy s napnutím pavučiny: Tenké, elastické fólie sa môžu natiahnuť alebo trepotať, čo spôsobí nesprávnu registráciu. Stohovacie lisy sa vo všeobecnosti neodporúčajú pre fólie pod 30 mikrónov.
-
Nižšia maximálna rýchlosť: Väčšina stohovacích lisov dosahuje maximálnu rýchlosť 150–250 m/min, čo je výrazne pomalšie ako lisy CI.
4.4 Typické aplikácie
-
Viac{0}}farebná tlač štítkov (papierové štítky, niektoré filmové štítky)
-
Papierové tašky, darčekové balenia a obálky
-
Skladacie kartóny (krátke až stredné série)
-
Vlnité hárky (po-tlači, nie pred{1}}tlačou)
-
Priemyselné balenie s miernymi grafickými požiadavkami
Poznámka trhu: Stohovacie lisy zostávajú najobľúbenejšou voľbou pre spracovateľov, ktorí vykonávajú viac ako 10 zmien úloh za zmenu. Ich kombinácia všestrannosti a miernych nákladov sa perfektne hodí k operáciám s vysokým-mixom a nízkym{3}}objemom.

V. Inline Flexo Press
5.1 Ako to funguje
5.2 Kľúčové výhody
5.3 Obmedzenia
5.4 Typické aplikácie

VI. Podrobná porovnávacia tabuľka
| Funkcia | CI Flexo Press | Stohovací Flexo Lis | Inline Flexo Press |
|---|---|---|---|
| Kvalita tlače (registrácia) | Menšie alebo rovné ±0,05 mm | ±0,15–0,25 mm | ±0,10–0,15 mm |
| Maximálna mechanická rýchlosť | 400–600 m/min | 150–250 m/min | 200–400 m/min |
| Typický čas prechodu | 15 – 30 min | 10 – 20 min | 20 – 40 minút (celý riadok) |
| Rozsah hrúbky podkladu | 12–300 µm (filmy) | 30–600 µm (papier/kartón) | 50–600 µm |
| Najlepšie pre hrúbku filmu | Menej ako 30 µm | Viac ako 30 µm | Viac ako 50 µm |
| Investičné náklady (8 farieb) | 2,5 až 4,5 milióna dolárov | 0,5 až 1,5 milióna dolárov | 1,5 až 4,0 milióna dolárov |
| Vyžaduje sa podlahová plocha | Vysoká | Nízka | Stredná až vysoká |
| Úroveň zručností operátora | Vysoká | Stredná | Stredná až vysoká |
| Zložitosť údržby | Vysoká | Nízka | Stredná |
| Odpad pri zmene zamestnania | 150–300 m | 80–150 m | 100–200 m |
| Najlepšia dĺžka behu (metre) | >100,000 | 5,000–100,000 | 20,000–200,000 |
VII. Ako si vybrať správny typ flexolisu: Rámec rozhodovania
Krok 1: Identifikujte svoj primárny substrát
|
Typ substrátu |
Odporúčaná tlač |
|---|---|
|
Tenký film (<30 µm, e.g., BOPP, PET) |
CI lis |
|
Thick film (>30 µm) |
Zásobník alebo CI (v závislosti od hlasitosti) |
|
Papier / lepenka |
Stack alebo Inline |
|
Vlnitá lepenka (post-tlač) |
Inline (s vysekávačom-) alebo zásobník |
|
Vlnitá lepenka (pred{0}}tlačová vložka) |
CI lis |
Viac informácií o príprave vlnitej lepenky pred tlačou nájdete v našej príručke《10 najlepších výrobcov skórovacích strojov na rezanie tenkých čepelí v Číne 2026vyjadriť. Presné rezanie a ryhovanie priamo ovplyvňuje registráciu tlače na prírezoch škatúľ.
Krok 2: Určite typickú dĺžku chodu a frekvenciu prepínania
|
Dĺžka chodu |
Zmeny za smenu |
Odporúčaná tlač |
|---|---|---|
|
Long (>100,000 m) |
1–2 |
CI lis |
|
Stredné (20 000 – 100 000 m) |
3–6 |
Inline alebo Stack |
|
Krátke (5 000 – 20 000 m) |
6–15 |
Stohovací lis |
|
Veľmi krátke (<5,000 m) |
>15 |
Zvážte digitálne alebo hybridné |
Krok 3: Vyhodnoťte celkové náklady na vlastníctvo (TCO)
Pre závod v prevádzke 8 hodín na zmenu, 2 zmeny, 240 dní/rok:
|
Stlačte tlačidlo Typ |
Počiatočné náklady |
Ročná údržba |
Práca (2 operátori) |
Odpad (na prácu) |
5-ročné TCO (odhad) |
|---|---|---|---|---|---|
|
CI |
$3.5M |
$60k |
$110k |
200 m/práca |
$4.2M |
|
Zásobník |
$1.0M |
$25k |
$110k |
100 m/úloha |
$1.7M |
|
Inline |
$2.5M |
$50k |
$110k |
150 m/úloha |
$3.1M |
Poznámka: Skutočné TCO do značnej miery závisí od počtu úloh za zmenu. Pre vysoký-mix môže byť TCO zásobníkového lisu nižšie ako CI.
Prečítajte si viac: Sprievodca ROI robotického paletizátora 2026
Krok 4: Zvážte požiadavky na konečnú úpravu
|
Potrebné dokončenie |
Odporúčaná tlač |
|---|---|
|
Žiadne (pretáčanie-pre{1}}rolovanie) |
CI alebo Stack |
|
Len vysekávanie-(offline) |
CI alebo Stack + samostatná rezačka |
|
Vysekávanie-+ lepenie |
Inline |
|
Laminovanie alebo{0}}výroba tašiek |
Inline |
Rozhodovacia matica
|
Ak je vašou prioritou... |
Vyberte si... |
|---|---|
|
Najvyššia kvalita tlače na tenké fólie |
CI lis |
|
Najrýchlejšia zmena pre mnoho pracovných miest |
Stohovací lis |
|
Koniec-do{1}}ukončenia výroby obalov |
Inline lis |
|
Najnižšie kapitálové náklady |
Stohovací lis |
|
Najnižší odpad na milión metrov |
CI lis |
|
Flexibilita pre viaceré typy substrátov |
Stohovací lis |

VIII. Nové trendy v typoch flexo lisov (2026)
8.1 Servo-poháňané, bezprevodové konštrukcie
Tradičné CI a stohovacie lisy používali mechanické prevody na synchronizáciu jednotiek. Novšie modely používajú nezávislé servomotory pre každú tlačovú jednotku, čo umožňuje elektronické riadkovanie. To zlepšuje presnosť registra, znižuje šum a umožňuje rýchlejšie prepínanie. Stohovacie lisy poháňané servom-teraz dosahujú register ±0,1 mm -, čím sa približujú kvalite CI.
8.2 Hybrid lisy (digitálne + flexo)
Hybridné lisy kombinujú jednu alebo dve digitálne atramentové jednotky s flexo stanicami. Zvyčajne sú postavené na inline platforme, ale objavili sa aj hybridné CI lisy. Tým sa stierajú hranice medzi typmi tlače: konvertor dokáže spustiť dlhodobé-základné výtlačky na flexotlače a-krátkodobé{3}}verzie na digitálne, všetko v jednom prechode.
8.3 Rýchla{1}}premena lisov CI
Výrobcovia predstavili CI lisy založené na objímke{0}}, kde je možné pomocou robotiky súčasne meniť všetky doštičkové objímky. Čas prechodu v týchto systémoch klesol pod 10 minút, vďaka čomu je CI životaschopnejšia pre prácu so stredne-zmiešanými{4}}produktmi.
8.4 Kompaktné lisy CI
Niekoľko výrobcov teraz ponúka CI lisy s menším centrálnym bubnom (priemer 1 000 mm v porovnaní s tradičným 1 500 mm) a zníženou pôdorysnou plochou. Tieto sa zameriavajú na stredne-veľkých konvertorov, ktorí chcú kvalitu CI, ale majú obmedzený priestor.
IX. Často kladené otázky (FAQ)
Q1: Ktorý typ lisu je najlepší na tlač štítkov?
Odpoveď: Pre papierové štítky sú najbežnejšie stohovacie lisy kvôli ich nízkej cene a rýchlej výmene. Pre-kvalitné fóliové štítky (zmršťovacie návleky, omotávanie{2}}) sa uprednostňuje úzky pásový CI lis.
Otázka 2: Prečo sú lisy CI také drahé?
Odpoveď: Veľký centrálny odtlačovací bubon musí byť vyrobený s extrémne úzkymi toleranciami (hádzanie povrchu<0.005 mm) and requires precise temperature control. These engineering demands drive the cost.
Q3: Môžem upgradovať stohovací lis s automatickým riadením registra?
A: Áno. Mnohé stohovacie lisy možno dodatočne vybaviť kamerovými -automatickými{2}}registračnými systémami, čím sa zníži chyba registra z ±0,2 mm na ±0,1 mm.
Q4: Ktorý typ lisu je najekologickejší?
Odpoveď: Lisy CI majú tendenciu mať nižší odpad na milión metrov pri dlhých chodoch. Pri operáciách s vysokým obsahom zmesi však stohovacie lisy produkujú menej odpadu na zmenu pracovného miesta. Inline lisy môžu znížiť energiu odstránením medzikrokov prevíjania.
Q5: Aká je typická životnosť každého typu lisu?
A: Lisy CI: 20–25 rokov; Stohovacie lisy: 15–20 rokov; Inline lisy: 15–20 rokov. Správna údržba výrazne predlžuje životnosť.
